Verdant vanduo burbuliuoja ir apsivalo. Toks vanduo maitina visas došas ir skatina virškinimą. Jis yra skatinantis šlapinimasi ir lengvas.
Kai verdantis vanduo suverda iki 3/4, sakoma, kad toks vanduo maitina Vata došą.
Iki pusės suvirintas vanduo maitina Pita došą.
Jei verdant vanduo sumažėja iki 1/4, jis laikomas lengvu. Jis maitina Kapha došą, stiprina ir skatina virškinimą.
Karštas vanduo
Iki pusės suvirtas ir karštas vanduo vadinamas “ushnadaka”. Toks vanduo visada naudingas ir gydo astmą, bronchitą, karščiavimą. Jis šalina Kapha, Vata, Pita, Ama (toksinus). Jis valo šlapimo pūslę ir organizmą nuo gleivių. Jis padeda pašalinti Vata došos sutrikimus. Jei toks vanduo geriamas naktį (vakare), jis pašalina virškinimo sutrikimus.
Arogyambu (gydomasis vanduo)
Kai vanduo suverda iki 1/4, jis vadinamas “arogyambu” (gydomasis vanduo). Tai visada naudinga. Jis gydo astmą, bronchitą ir naikina Kapha. Jis iš karto sumažina karščiavimą. Šis vanduo yra vidurius laisvinantis, skatinantis šlapimą ir labai lengvas. Skatina virškinimą, gydo vidurių pūtimą, kolitą, anemiją, edemą, hemorojų, plaučių uždegimą, pilvo nutukimą, ascitą (pilvo dieglius).
Kai “Arogyambu” yra karštas, jis skatina virškinimo ugnį, valo šlapimo pūslę, gydo krūtinės skausmus, vidurių pūtimą, žagsulį, slopina Vata ir Kapha došas. Padeda įveikti troškulį, prasidėjus karščiavimui, amai, kolitui, “Arogyamba” vartojama, jei valymo terapija buvo atlikta netinkamai.
Kai “Arogjamba” yra šaltas, jis vadinamas “šrita sita”. Jis mažina Pita, padeda pašalinti kūno deginimą, troškulį, pykinimą, viduriavimą, galvos svaigimą, silpnumą, apsinuodijimą maistu ir alkoholiu. Jis padeda kovoti su Kapha ir Vata sukeltomis ligomis ir pernelyg sumažintu Pita kiekiu.
Verdantis vanduo, atšaldytas su garais, yra lengvas ir sušvelnina visas došas. Jis neteršia organizmo kraujotakos kanalų. Jis gydo parazitus, troškulį ir karščiavimą.
Karštas vanduo, atvėsintas perpilant jį iš vieno indo į kitą, sukelia vidurių užkietėjimą ir apsunkina virškinimą, nes šio proceso metu į vandenį patenka daug oro. Jei vanduo užvirinamas dieną ir stovi per naktį, jis tampa sunkus. Panašiai, jei vanduo užvirinamas vakare ir stovi iki kitos dienos.
Iš kitos vietos atvežto vandens negalima vartoti, jei jis sukelia virškinimo sutrikimus ir sudaro ama.
Vandens gėrimo laikas
Prieš valgį išgertas vanduo sukelia bronchitą ir slopina virškinimo ugnį. Jei vanduo geriamas valgio metu, jis skatina virškinimą. Jei toks vanduo geriamas po valgio, jis skatina nutukimą. Sutrikus virškinimui vanduo veikia kaip vaistas. Jei virškinimas normalus, vanduo suteikia dar daugiau jėgų. Išgertas valgio metu – nektaras, o po valgio – nuodai.
Vandens vartojimo režimas
Per didelis vandens vartojimas, arba priešingai, visai jo nevartojimas, abiem atvejais sukels tojį patį poveikį – gerins virškinimą. Tačiau, norint pagerinti virškinimo stiprumą, žmogus turėtų labai dažnai vartoti vandenį nedideliais kiekiais.
(Tai buvo 14 skyriaus “Ajurveda Saukhyam. Tadarananda” 90-91 eilutės). Tame pačiame ankstesniame skyriuje (60-74 eil.) aprašomas vandens vartojimas ir šalto vandens poveikis.
Šaltas vanduo
Šaltas vanduo naudingas esant nuovargiui, sumažėjusiam Pitos kiekiui, karščio jausmui, apsinuodijimui, alkoholizmui, galvos svaigimui, po maisto suvirškinimo, pykinimui, kraujavimui iš ant galvoje esančių angų.
Draudimai (šaltam vandeniui)
Šalto vandens negalima vartoti, jei skauda krūtinę, jaučiamas šaltis, sergama Vata, stemplės nepraeinamumu ar sutrikimu, vidurių pūtimu, žarnyno peristaltikos sutrikimais, iš karto po valomojo gydymo, pradinėse karščiavimo stadijose, anoreksija, plaučių uždegimas, astma, bronchitas, pūlinys, žagsulys, iškart po valymosi, anoreksija, peršalimas, seilėtekis, edema, vidurių užkietėjimas, nevirškinimas, ossitas (pilvo lašėjimas), sunkiai gyjančios odos ligos, karščiavimas, akių ligos, opos, paprastas diabetas. Tokiais atvejais žmogus turėtų vartoti mažiau (šalto) vandens.
Ar galiu atskiesti verdantį vandenį šaltu vandeniu?
Geriau to nedaryti, nes skirtingų rūšių vandens virškinimo laikas skiriasi.
Ajurvedos šastros (Ashtanga Samgraha Su. 6.29) nerekomenduoja gerti skirtingų rūšių vandens kartu, kol kitas vanduo dar nėra suvirškintas, arba juos maišyti (skiesti verdantį vandenį žaliu vandeniu arba atvėsintu verdančiu vandeniu).
Trys laiko tarpai, per kuriuos suvirškinimas vanduo:
– Neapdorotas vanduo suvirškinamas per tris valandas
– Atvėsintas verdantis vanduo per pusantros valandos
– Karštas virintas vanduo per vieną muhurthą (48 minutes)