Žmonių sveikatos ir jaunystės išsaugojimas yra vienas iš pagrindinių Ajurvedos uždavinių, o geriausi pagalbininkai tai įgyvendinant – unikalios jauninančios rasajanos priemonės, kurių receptai Indijoje buvo kruopščiai saugomi ir perduodami iš kartos į kartą daugiau nei 2000 metų. Viena iš tokių priemonių – Triphala, padedanti ne tik palaikyti žmogaus sveikatą ir suteikti jam ilgaamžiškumo, bet ir išgydyti daugelį ligų. Be to, šios Ajurvedos formulės ypatumas yra tas, kad vizualinį gydomąjį ir jauninantį efektą galima pasiekti net namuose.

KOKS YRA TRIFALA RECEPTO UNIKALUS IR YPATUMAS?

Sanskrito kalba „Triphala“ reiškia „trys vaisiai“ arba „trys vaisiai“. Vaisto pavadinimas neatsitiktinis, nes jame yra trys pagrindiniai augalų komponentai (haritaki, amalaki, bibhitaki), kurių kiekvienas turi teigiamą poveikį vienai iš ajurvedinių došų, taip prisidedant prie visapusiško kūno atkūrimo, valymo ir atjauninimo. Visi trys komponentai yra susijusios vaismedžių grupės vaisiai, augantys Antiluose ir Bahamuose, Tibete ir Himalajuose. Jie nuo seno buvo naudojami kaip vaistai atskirai arba kartu su kitomis medžiagomis ne tik ajurvedoje, bet ir Tibeto bei kinų medicinoje.

Haritaki (Terminalia chebula). Senovės išminčius Charaka Samhita sako, kad šio medžio vaisiai gali išgydyti šimtus ligų. Jie turi didžiausią poveikį Vata došai, švelniai ją ramina ir subalansuoja. Didelis kiekis antioksidantų, esančių haritaki vaisiuose, padeda išvengti žalingo laisvųjų radikalų, susidarančių virškinant maistą, poveikio ir sulėtina ląstelių senėjimo procesą. Augalas teigiamai veikia nervų sistemą, maitina smegenų ląsteles, greitina mąstymo procesus, valo sąmonę ir protą, efektyviai šalina toksinus ir toksinus (Amu), valo gleivines, normalizuoja virškinamąjį traktą.

Amalaki arba Amla (Emblica officinalis). Šio medžio vaisiai naudojami įvairių ligų, kurias sukelia Pita došos disbalanso organizme, profilaktikai ir gydymui. Amalaki gerina kraujotaką, organizmo atsparumą neigiamam išoriniam poveikiui, turi nedidelį tonizuojantį, šlapimą varantį ir vidurius laisvinantį poveikį, normalizuoja virškinimo ugnį (Agni). Amla yra natūralus afrodiziakas, turintis teigiamą poveikį hormonų ir reprodukcinei sistemai, ir gali būti naudojamas kaip kraujavimą stabdanti priemonė. Gydomąsias šio augalo savybes ypač įvertins moterys, kurioms Amalakio vaisiai padės išsaugoti jaunystę ir natūralų grožį, sustiprins plaukus bei nagus.

Bibhitaki (Terminalia bellerica). Jis efektyviai subalansuoja Kapha došą, naudojamas įvairių Kapha tipo ligų profilaktikai ir gydymui, normalizuoja virškinamojo trakto veiklą, subalansuoja nervų sistemą, šalina gleivių perteklių ir gerina kvėpavimo sistemos veiklą. Bibhitaki veikia kaip švelnus tonikas ir yra viena geriausių senėjimą stabdančių priemonių. Augalas plačiai naudojamas kompleksiniam cukrinio diabeto, sergančių tulžies akmenlige, gydymui, turi vidurius laisvinantį, parazitus varantį, tulžį varantį ir atsikosėjimą skatinantį poveikį.

TRIFALA GUGGULL

Triphala Guggul yra patobulinta gerai žinomo Ajurvedinio mišinio formulė, kuriame be trijų pagrindinių komponentų (Amla, Haritaki ir Bibhitaki vaisių), yra dar du fitokomponentai, sustiprinantys klasikinės Triphala poveikį.

Pippali (Piper longum). Ypatinga pipirų rūšis, nuo seno naudojama medicininiais tikslais Ajurvedoje ir Rytų medicinoje. Pippali yra tarpininkas ir kanalas, padedantis organizmui greitai pristatyti ir gerai įsisavinti visas maistines medžiagas. Tai nepamainoma priemonė gydant virškinamojo trakto sutrikimus, normalizuojant žarnyno mikroflorą. Dėl savo galingų antiseptinių savybių jis naikina puvimo bakterijas ir neleidžia susidaryti toksinams (Ama) virškinimo metu. Jis skiriamas esant sumažėjusiam apetitui, sumažėjusiai skrandžio sekrecijai ir kasos sutrikimams.

Guggul (Commiphora Mucul). Kitaip šis augalas vadinamas „arabiška mirta“. Jis auga šiuolaikinės Indijos, Afrikos, Pakistano ir Arabijos teritorijoje. Šio krūmo sakai turi gydomųjų savybių ir priklauso Ajurvedos priemonių „auksinei eilei“. Guggul yra natūralus adsorbentas, todėl sugeria ir pašalina iš organizmo toksinus ir šlakus, cholesterolio perteklių, druskas, valo kraują, neleidžia susidaryti akmenims, o jei yra, tirpdo ir šalina iš organizmo. Guggul derva turi antiseptinį, dekongestantą, diuretikų, karminacinį, atsikosėjimą skatinantį ir žaizdas gydantį poveikį.

TRIFALA SAVYBĖS

Šio unikalaus ajurvedinio mišinio veikimo spektras toks platus, kad, ko gero, nėra žmonių, kuriems ši panacėja nebūtų naudinga. Šio profilaktinio ir vaistinio preparato ypatumas yra tas, kad jis gali būti naudojamas ne tik peroraliniam vartojimui, bet ir kaip kosmetikos priemonė. Triphala turi sudėtingą poveikį kūnui, nuramindama penkis pagrindinius elementus (žemę, vandenį, orą, ugnį, eterį) ir subalansuodama tris došas (Kapha, Vata, Pita).

Naudojamas kaip efektyvus valiklis, kuris šalina toksinus, nešvarumus, druskų perteklių, cholesterolį, valo kraują, kepenis, virškinamąjį traktą, tulžies takus, kasą.

Turi imunomoduliuojančių savybių, didina organizmo atsparumą ne sezono metu ir nepalankiomis oro bei aplinkos sąlygomis.
Jis naudojamas pooperaciniu laikotarpiu greitam kūno atsigavimui.

Triphala skirtas žmonėms, dirbantiems nereguliariai darbo valandas, patiriantiems padidėjusį protinį ir fizinį krūvį, didina atsparumą stresui, tonizuoja organizmą ir gerina smegenų veiklą.

Subalansuoja nervų sistemos darbą, gali būti naudojamas sergant neuroze, depresija, nerimu, miego sutrikimais.

Jis gerina medžiagų apykaitos procesus organizme, todėl naudojamas kaip veiksminga priemonė kovojant su antsvoriu.

Žinomas teigiamas poveikis diabetu sergančių žmonių organizmui.

Su virškinamojo trakto sutrikimais, silpna virškinimo ugnis (Agne). Jis pasižymi švelniomis vidurius laisvinančiomis ir valomomis savybėmis.

Su anemija ir kitomis kraujo ligomis. Pagerina kraujotaką ir kraujotaką vidaus organuose.

Su prasta atmintimi ir sutrikimais smegenyse, taip pat prevencinė priemonė ir pagalbinė priemonė gydant aterosklerozę.

Skirtas odos ligoms, odos įpjovimams ir žaizdoms gydyti.

Teigiamai veikia vyrų ir moterų hormonines ir reprodukcines sistemas, yra natūralus natūralus afrodiziakas.

Su raumenų ir kaulų sistemos ligomis, kaulų, raumenų ir sausgyslių lūžiais ir traumomis.

Gali būti naudojamas sergant pankreatitu, kaip lengvas analgetikas ir antispazminis preparatas.

Jis gerina regėjimą ir yra veiksminga akių ligų, įskaitant su amžiumi susijusių ligų (glaukomos, kataraktos ir kt.), prevencijos priemonė.

Kaip jauninantis, gydantis ir bendras tonikas įvairaus amžiaus žmonėms.

Vartojama esant kraujospūdžio sutrikimams.

Kaip profilaktinis ir vaistinis preparatas nuo ūmių kvėpavimo takų virusinių infekcijų, slogos, gripo, kvėpavimo takų ligų.

GAMINAMOS FORMOS

Šiandien Triphala yra vienas iš populiariausių Ajurvedos mišinių ne tik Indijoje, bet ir visame pasaulyje ir yra įvairių tipų bei formų. Dažniausios Triphala formos vidiniam vartojimui yra milteliai (Trifala Churna), taip pat tabletės ar kapsulės (Trifala Bati, Triphala Vati Gutika, Triphala Guggul ir kt.). Išoriniam naudojimui vaistas naudojamas miltelių (Triphala Churna) pavidalu, iš kurio, pridedant įvairių ingredientų, galima paruošti gydomąjį aliejų, kremą, pastą, užpilą ar aliejų. Triphala yra daugelio Ajurvedos preparatų dalis, o kai kurie jos komponentai taip pat naudojami gaminant kitas rasajanos priemones, įskaitant garsųjį ajurvedinį džemą Chyawanprash.

TRIFALA: TAIKYMAS

Bendrosios vartojimo taisyklės:

Triphala geriausia vartoti ryte tuščiu skrandžiu arba prieš miegą. Rekomenduojama miltelius ištirpinti arba kapsules gerti karštu pienu arba vandeniu. Medus ir ghi aliejus taip pat pagerins gydomąsias vaisto savybes.

Vartojant Triphala ryte, reikia turėti omenyje, kad ji turi tonizuojantį poveikį.

Vartojant Triphala vakare, rekomenduojama miegoti šiltoje, be skersvėjų vietoje. Dėvėkite šiltas pižamas ir kojines.

Norint pasiekti gydomąjį poveikį, Triphala rekomenduojama vartoti mažiausiai 50 dienų.

Vartodami Triphala, turite laikytis dietos ir gyvenimo būdo, atitinkančio jūsų kūno sandarą. Apribokite per aštraus, riebaus, sunkaus maisto vartojimą ir, žinoma, visiškai atsisakykite nuodingų medžiagų: alkoholio, tabako, narkotikų.

Atkreipkite dėmesį, kad visi žemiau pateikti receptai yra patariamojo pobūdžio. Norėdami nustatyti tikslią dozę ir gydymo programą, kreipkitės į Ajurvedos ar šeimos gydytoją.

Odos ligos. Triphala miltelius išgerkite vakare su ghi ir trupučio medaus mišiniu. Kompresai ir losjonai su Triphala infuzija yra veiksmingi.

Įpjovimams, opoms ir odos, taip pat akių ir ausų uždegimams gydyti. Tokiu atveju geriausia į vidų paimti Triphala miltelių nuovirą, taip pat kelis kartus per dieną nuplauti pažeistą vietą.

Esant padidėjusiam fiziniam ir psichiniam stresui. Triphala rekomenduojama vartoti kartu su kitais Ajurvedos tonikais, tokiais kaip Chyawanprash ir Brahmi.

Kaulų ir raumenų sistemos ligos (artritas, artrozė, podagra ir kt.). Rekomenduoja gerti po 1 kapsulę Triphala valandą prieš valgį tris mėnesius, o vėliau – po savaitės. Svarbu gerti pakankamai skysčių per dieną (maždaug 1-2 stiklines vienoje kapsulėje).

Vidurių užkietėjimas. Supilkite nuo pusės iki arbatinio šaukštelio (pradėkite nuo mažos dozės ir palaipsniui didinkite, kol pasireikš efektas) Triphala miltelių 200 ml. karštas vanduo. Gerti kartą per dieną prieš miegą.

Susidarius sieros kamščiams ir kitoms ausų ligoms. Rekomenduojama vartoti po 1 Triphala tabletę du kartus per dieną mėnesį.

Ama (toksinų) susikaupimas storojoje žarnoje. Pusę arbatinio šaukštelio Triphala miltelių užpilkite 200 ml. karšto vandens, palikite 15 minučių, gerkite vieną kartą prieš miegą mėnesį.

Nagams stiprinti. Gerkite po vieną Triphala Guggul kapsulę du kartus per dieną po valgio.

Menstruacinio ciklo pažeidimais. Gerkite po vieną Triphala Guggul kapsulę du kartus per dieną.

Pūliavimas ir akių ligos. Į 200 ml vandensatskieskite vieną arbatinį šaukštelį Triphala miltelių ir virkite tris minutes. Atvėsinkite iki kambario temperatūros ir perkoškite skystį, suvyniodami marlę arba sterilų tvarstį keliais sluoksniais. Nuovirą naudokite akims plauti.

Padidėjusiam dujų susidarymui. Pusę iki arbatinio šaukštelio Triphala miltelių atskieskite 200 ml. vandens, pavirkite 5 minutes ir išgerkite prieš miegą.

Alergija. Norėdami gauti geriausius rezultatus, prieš naktį išgerkite nuo pusės iki  viso arbatinio šaukštelio Triphala miltelių.

TRIPHALA: KONTRAINDIKACIJOS

Apskritai, Triphala yra praktiškai visiškai saugi priemonė. Tačiau negalima vartoti esant individualiam netoleravimui mišinio sudedamosioms dalims, pykinimui, kai kurioms psichinėms ligoms, taip pat nėštumo metu.

Leave a comment