Maisto poveikis psichikai

0
1618

Bet kurio patiekalo pirminių elementų dalelės maitina organizmo audinius (dhatu) ir subtilią trijų gunų sudėtį, kurią sudaro nepriekaištingumas (satva), aistra (radžas) ir pasyvumas (tamasas). Šios dalelės veikia ir subtilų materialųjį kūną, kurį formuoja psichika (manas), intelektas (budhi) ir egoizmas (ahankara).

Maistas, pripildytas nepriekaištingumo savybėmis (satva)

Maistas, turintis satvinių savybių atveria sąmonę, atneša emocinę harmoniją. Be to, jame nėra patogeninių faktorių. Tokie produktai švieži, sultingi, aliejingi, maistingi ir saldaus skonio. Šiai grupei priklauso kviečiai, ryžiai, rugiai, pienas, sviestas, medus, žalios daržovės, vaisiai ir riešutai. Arčiausiai satviškos dietos yra laktovegetarinė mityba, todėl ją galima rekomenduoti kaip idealų mitybos režimą. Ji neiššaukia nei fizinių, nei psichinių problemų, jeigu nepersivalgyti bei atsižvelgti į kitus faktorius. Laikantis satviškos dietos jausmų organai ir mąstymo sugebėjimai veikia nepriekaištingai! Toks efektas paaiškinamas aukšta satviško maisto energetika ir jo teigiamu poveikiu karmai.

Maistas, pripildytas aistros savybėmis (radžas)

Radžaso kategorijai priklauso: paskaninti aštriais prieskoniais, labai sūrūs, rūgštūs, karšti ir sausi patiekalai, česnakas, svogūnas, lengvi alkoholiniai gėrimai (pavyzdžiui, alus ir vynas), juodoji ar žalioji arbata, kava, gazuoti gėrimai, aliejingi ir riebūs patiekalai, marinuotų daržovių mišrainės, aštrūs ir sūrūs padažai ir kita. Tokie produktai skatina garbės troškimo, agresijos, aistros troškimo, seksualumo, fantazijų, pavydo ir egoizmo jausmus. Tam, kad aistros neišeitų už kontrolės ribų, būtina sekti, kad maistas, turintis aistros savybių, mitybos racione būtų atitinkamu būdu maišomas su maistu, kuris turi nepriekaištingumo (satvos) savybes.

Maistas, pripildytas pasyvumo savybėmis (tamasas)

Patiekalai, turintis pasyvumo savybių, skatina tokias charakterio savybes kaip pesimizmas,  nemokšiškumas, tamsumas, šykštumas, godumas, tingumas, abejonės, nepasitikėjimas. Į šią kategoriją įeina produktai, kurie gali būti labai ilgai laikomi, o taip pat sausi, nešvarūs, produktai, kurie buvo per ilgai verdami, perkepė arba sugedo, maisto likučiai, konservai, produktai, kurie buvo giliai užšaldyti, stiprūs alkoholiniai gėrimai bei stiprūs medicininiai preparatai.

Nežiūrint į tai, kad mėsa, žuvis ir kiaušiniai dalinai turi didelę maistinę vertę, jie taip pat priskiriami labiau šiai, o ne aistros (radžaso) savybių turinčių produktų kategorijai. Tokie produktai labai kenksmingais. Iš vienos pusės, tai susiję su tuo, kad mėsos produktai mėnesiais laikomi šaldytuve, o iš kitos pusės, kad gyvuliams, kurie skirti mėsai, daroma daugybė injekcijų.

Mėsos reiktų atsisakyti dar ir todėl, kad ji susijusi su karminiais mazgais, su kurias anksčiau ar vėliau teks susidurti kiekvienam žmogui, vartojančiam mėsą maistui.

Facebook komentarai
Ajurvedos konsultantas, ajurvedinės vegetarinės mitybos specialistas, ajurvedinio sveiko gyvenimo būdo ir mitybos propaguotojas, jau kelerius metus intensyviai kasdien studijuoja ajurvedą, mokydamasis iš vienų geriausių pasaulyje Indijos, Rusijos ir kitų šalių ajurvedos gydytojų, taiko šias žinias savo kasdienėje praktijoje, konsultuoja sveikatinimosi bei sveikos gyvensenos ir mitybos temomis.