Šį kartą apie prieskonius… Turbūt pastebėjote, kad paskutiniu metu naudoju vis daugiau įvairių prieskonių. Pagaliau su jais susidraugavau. Nesakau, kad anksčiau nieko nenaudojau, bet tai buvo labai minimaliai: druska, pipirai, cinamonas, lauro lapai. Sąrašiukas labai trumpas. Pirkdavau ir įvairius prieskonių mišinius: bulvėms, makaronams, žuviai ir t.t. Bandžiau susidraugauti su kuminu, cibrežole, kalendra, bet ne itin pavykdavo. Dėdavau į patiekalus per mažai, nes bijodavau sugadinti, tai savaime suprantama, kad ypatingo skonio nejaučiau ir aišku nusivildavau.
Prieš metus paragavau labai paprastos moliūgų sriubos su idealiai parinktais prieskoniais ir nuo pirmo šaukšto supratau, kad noriu išmokti gaminti taip pat. Sudalyvavau keliose vegetarinio maisto ruošimo pamokėlėse, skaitau knygas, gilinu žinias studijuodama „Kulinariją ajurvedoje ir jogoje“ ir su džiaugsmu galiu pasakyti, kad pagaliau aš prieskonius prisijaukinau. Jau nebebijau berti šaukšteliais, o patiekalai nuo to tik laimi.

     Ajurvedoje yra unikalūs patiekalų receptai, kurie gaminami naudojant daug įvairių prieskonių. Bet ar žinojote, kad prieskoniai ne tik suteikia patiekalui pikantiško skonio… Jų paskirtis daugumoje Rytų virtuvių yra kur kas platesnė ir gilesnė.

Prieskonių paskirtis ir poveikis organizmui:

Sustiprina ir pagerina skonį.

Iš tiesų tai akivaizdu. Jei patiekale puikiai subalansuoti prieskoniai, tuomet ir skonis geresnis. Pati įsitikinau, ir ne kartą. Tik perėjus prie vegetarinės mitybos ne visada pavykdavo paruošti skanų, kvapnų patiekalą, todėl naudodavau tirpų daržovių sultinį.
Dabar mano virtuvėje jo senokai jau nebėra, prieskoniai puikiai atlieka savo darbą.

Uždega virškinimo ugnį.

Tai labai svarbu, nes virškinimo ugnis (Agni) padeda skaidyti ir įsisavinti visas maisto medžiagas. Dar Hipokratas sakė, kad „visos ligos prasideda virškinamajame trakte“.
Tokie prieskoniai kaip asafetida, garstyčių sėklos, imbieras uždega mūsų virškinimo ugnį bei žadina apetitą.

Gerina virškinimą ir maisto įsisavinimą.

Pankolio sėklos gerina virškinimą, jei jas pakramtysite po valgio. Kmynai ir kalendra aktyvina virškinimo liaukų veiklą, taip pagerina virškinimą. Kuminai skatiną apetitą ir gerina virškinimą. Juodieji pipirai gerina maisto įsisavinimą.

Turi antibakterinį poveikį. Valo organizmą, gydo, apsaugo nuo ligų, stiprina imuninę sistemą.

Kažkaip iš karto pagalvoju apie ciberžolę. Ciberžolė – natūralus priešuždegiminis antibiotikas. Valo kraują, valo iš organizmo toksinus. Garstyčios pasižymi stipriu antibakteriniu poveikiu, neutralizuoja patogeninę mikroflorą žarnyne.

Veikia kaip priešnuodžiai, naikina kenksmingą medžiagų poveikį.

Žirniai bei kiti ankštiniai sukelia nemalonius virškinamojo trakto pojūčius, todėl juos reikia pamirkyti per naktį, o gaminant pagardinti asafetida, kuminu (arba kmynais) bei kalendra. Bulves palanku gaminti su juodaisiais pipirais, kalendra, petražolėmis. Kopūstams tinka garstyčių sėklos, ciberžolė, kalendra, kmynai.

Suderina produktus, kurie vieni su kitais netinka.

Skaičiau straipsnį, kad negalima valgyti pomidorų ir agurkų salotų su grietine, bet jei pagardinsite maltomis garstyčiomis, tuomet bus galima ir nebus jokių šalutinių poveikių.

Iš tiesų apie prieskonius galima rašyti ir rašyti, bet šiandien taip trumpai…

O įvairiausių puikių prieskonių visada rasite http://www.ajurveda24.lt/34-prieskoniai-misiniai

Facebook komentarai
Ajurvedos konsultantė, ajurvedinės ir vegetarinės mitybos specialistė, prieskonių žinovė, ajurvedinių ir vegetarinių receptų autorė, studijuoja dietetiką bei jau kelerius metus intensyviai kasdien studijuoja ajurvedą, mokydamasi iš vienų geriausių pasaulyje Indijos, Rusijos ir kitų šalių ajurvedos gydytojų, taiko šias žinias savo kasdienėje praktijoje, konsultuoja sveikatinimosi bei sveikos gyvensenos ir mitybos temomis.