Ajurveda iš sanskrito kalbos verčiama kaip “gyvenimo pažinimas” arba “mokslas apie teisingą gyvenimą”. Sistemingai renkamos žinios, patikrintos laiko ir praktikos, tampa mokslu.

Ajurvedos mokslas atsirado Indijoje daugiau nei prieš 6000 metų ir buvo perduodamas žodžiu iš mokytojo mokiniui daugelį tūkstančių metų, gerokai anksčiau, nei atsirado raštas. Mūsų laikų mokslininkai teigia, kad ajurveda yra vienas pirmųjų medicinos mokslų, atsiradusių mūsų planetoje. Įvairių pasaulyje žinomų natūralių gydymo sistemų – aromaterapijos, homeopatijos, vaistažolių ir akmenų terapijos – principai yra kilę iš Ajurvedos.

Ajurveda – tai mokslas ir menas apie sveiką gyvenimą. Juo siekiama gydyti ligas ir gerinti gyvenimo kokybę bei ilgaamžiškumą. Ji grindžiama dvasiniu, filosofiniu ir praktiniu gyvenimo dėsnių supratimu. Ajurveda visapusiškai tiria unikalias asmenybės savybes – kūno, proto ir charakterio struktūrą, t.y. individualų fizinio, protinio ir emocinio lygmens elementų derinį, kurio harmonija tampa raktu į sveikatą ir laimingą ilgaamžiškumą.

Ajurveda gydo ne tik atskiras ligas, bet ir visą organizmą, daugiau dėmesio skirdama ligos priežastims šalinti, o ne paviršutiniškai gydyti simptomus, kas ypač būdinga šiuolaikinei medicinai.

Ligų prevencija – tai protinga tinkamai parinktos mitybos ir gyvenimo būdo pusiausvyra, pagrįsta tinkamu mąstymu. Atsižvelgiant į kūno sudėjimą, amžių, psichikos būklę, virškinimo stiprumą ir žalingus įpročius, kiekvienam pacientui skiriami tam tikri receptai, pritaikyti būtent jam.

Liga yra akivaizdus procesas, kuriuo kūnas mums praneša apie disharmoniją su mus supančiu pasauliu ir nenatūralų gyvenimo būdą. Ajurvedos terapija atkuria pažeistą mūsų ir aplinkos pusiausvyrą, o esant harmoningai ir laimingai būklei, ligos atsitraukia ir pasveikstama.

Ajurveda į kiekvieną žmogų ir jo negalavimus žiūri individualiai. Kaip nėra dviejų vienodų asmenybių, taip nėra ir dviejų vienodų ligų. Ajurvedos gydytojas gydo ne pačią ligą, o pačią asmenybę.

Gydant ligas ir jų profilaktikai ajurvedos gydytojas taiko 6 pagrindinius principus:

– Specialiai parinkta dieta;
– Rekomenduojamas gyvenimo būdas (režimas, pratimai);
– Rankiniu būdu paruošti vaistai, ruošiami namuose;
– Pančakarma – organizmo valymas individualiai parinktomis procedūromis, tokiomis kaip žolelių ir aliejų masažai, garinės pirtys, toksinų šalinimas, gydomosios klizmos;
– Gydomieji augaliniai vaistai, skirti ligų gydymui ir profilaktikai;
– Marma – taškinis gydymas, padedantis pašalinti ligas bendrajame ir subtiliajame lygmenyse.