Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad Vrikšasana, arba Medžio poza, yra labai paprasta ir niekuo neišsiskirianti poza pradedantiesiems jogos specialistams.
Tam nereikia jokių Heraklio pastangų, akrobatinio lankstumo ar išankstinio kūno paruošimo. Tačiau kartu tai yra viena svarbiausių asanų, kuri nuo pat jogos užgimimo yra labai svarbi. Tiesa ta, kad, nepaisant savo paprastumo, medžio poza turi tiek daug privalumų, kad ją atliekant vos po tris minutes per dieną iš abiejų pusių galima subalansuoti visus kūno, proto, emocijų ir energijos aspektus. Šios asanos atlikimo naudą galima palyginti, pavyzdžiui, su česnako, paprasto produkto, turinčio labai platų veikimo spektrą, savybėmis.
Taigi apžvelkime penkis pagrindinius šios asanos privalumus.
1. Sveikas kūnas
Tinkamai atliekama ši asana gali padėti ištiesinti nugarą ir “sustatyti” slankstelius į vietą. Reguliariai atliekant šią pozą atsipalaiduoja blauzdų ir pėdų raumenys, o tai padeda pagerinti blauzdų kraujotaką. Tai ypač naudinga tiems, kurie dažnai jaučia šaltį ir pėdų tirpimą. Be to, ši asana gerina virškinamojo trakto, kepenų, inkstų ir tulžies pūslės medžiagų apykaitą ir funkciją, todėl didina medžiagų apykaitos efektyvumą organizme. Atliekant medžio pozą, kai rankos sudėtos priešais krūtinę, atsiveria krūtinė, o pečiai išsiskleidžia, taip atlaisvinant erdvę gilesniam kvėpavimui. Pakeltos rankos dirba su pečių sąvaržomis, kurios, reguliariai ir teisingai treniruojantis, tampa mažiau standžios, o idealiu atveju – visai pašalinamos.
2. Stabilumas ir pusiausvyra
Medžio poza yra viena geriausių asanų, padedančių treniruoti vestibuliarinį aparatą. Praktikuojant asanas ugdoma vidinė pusiausvyra ir gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą, žmogus tampa stabilesnis ir stipresnis. Tai taip pat puiki asana, padedanti susikaupti ir susitelkti.
3. Ramus protas
Kai galva pilna nereikalingų minčių ir negalime sutelkti dėmesio į ką nors svarbaus ar tiesiog atsipalaiduoti, užtenka 3 minutes atlikti šią asaną ir protas tampa visiškai švarus ir ramus. Be to, šios asanos struktūra yra tokia, kad jos neįmanoma atlikti be pakankamos koncentracijos, todėl papildoma nauda yra gilesnis protinis susikaupimas, kuris, žinoma, visada praverčia sprendžiant svarbius klausimus, esant dideliam informacijos srautui.
4. Nervų sistemos gydymas
Koncentracija, pusiausvyra ir įžeminimas yra svarbios priemonės, padedančios nuraminti ir sureguliuoti nervų sistemą bei įveikti stresą. Visi šie trys komponentai yra patiriami atliekant asaną. Be to, medžio poza taip pat ištiesina ir atpalaiduoja sėdimąjį nervą, o tai labai teigiamai veikia nervų sistemą. Išbandykite tai, kai patirsite daug streso, ir pamatysite, kaip tapsite ramesni.
5. Energijos srautų subalansavimas
Kokia gi jogos praktika be įtakos gyvybinės energijos srautui! Ši energetinio darbo asana yra ypatinga.
Pirma, jis suderina pagrindinius energijos kanalus, kurie padeda čakroms “dirbti” efektyviau. Tai skatina laisvus energijos mainus, naujos energijos antplūdį ir geresnę nuotaiką.
Antra, jis subalansuoja visus penkis elementus:
- žemę per atramą ir didesnį pėdų spaudimą;
- vandenį, nes organizme laisviau cirkuliuoja skysčiai (kraujas ir limfa);
- ugnį, nes norint išlaikyti pozą reikia valios pastangų;
- orą, atveriant krūtinę, kad galėtumėte laisviau kvėpuoti;
- eterį, su kuriuo sąveikaujama per pakeltas rankas ir susikaupimą.
Pirmasis ir antrasis veiksniai prisideda prie trečiojo – stipresnės ir labiau švytinčios auros.
Atliekant medžio pozą galima ne tik gauti daug energijos, bet ir racionaliau ją panaudoti, nes padidėja sąmoningumo lygis, pasiekiamas susikaupimo, pusiausvyros, proto stabilumo ir nervų sistemos ramybės dėka. Argi tai nėra trokštamas jogos praktikos rezultatas?