Ajurveda yra senovės Indijos gydymo metodas, pagrįstas holistiniu ir subalansuotu požiūriu į sveikatą. Visa jos teorinė ir praktinė dalis paremta trimis došomis, arba energijomis: Vata, Pita ir Kapha, kurios būdingos kiekvienam žmogui. “Ajurvedos instrukcijose nurodoma viskas, pradedant maistu, baigiant praktika ir treniruotėmis. Tiems, kurie nori sužinoti daugiau, šiandieninėje informacinėje erdvėje sukaupta daugybė medžiagos. Apsiribosime paprastais ir nesudėtingais mitybos, fizinio aktyvumo ir odos priežiūros pokyčiais, kurie be vargo pakeis jūsų gyvenimo kokybę. Norint juos įtraukti į savo kasdienį gyvenimą, reikės šiek tiek dėmesio ir valios pastangų. Svarbiausia yra pusiausvyra ir gebėjimas naudoti tai, kas jums tinka. Patikėkite manimi, rezultatai netruks ilgai laukti.

Kambario temperatūros geriamasis vanduo

Nenoriu rodyti pirštais, bet visi žino, kad kai kuriose šalyse į geriamąjį vandenį mėgstama pilti kalnus ledo kubelių. Pamirškite apie tai. Niekada negerkite vandens su ledu, o namuose geriamojo vandens ąsotį laikykite ant virtuvės stalo, o ne šaldytuve, – sako viena pirmųjų ajurvedos taisyklių. Ajurvedoje Agni – vidinė ugnis – yra raktas į gerą medžiagų apykaitą ir maistinių medžiagų įsisavinimą. Manoma, kad šaltas vanduo “slopina virškinimo ugnį”, o tai savo ruožtu lemia blogą virškinimą ir prastą medžiagų apykaitą, todėl kaupiasi toksinai. Tad nuo šiol ryžtingai pereikite prie kambario temperatūros vandens (jei įmanoma, net šiek tiek šiltesnio). Kai vanduo nėra ledinis, jį lengviau gerti visą dieną ir automatiškai padidėja jo suvartojimas.

Tiesą sakant, kai į žarnyną įdedate ką nors drėgno ir šalto, jam sunkiau virškinti, todėl virškinimo procesas sulėtėja. Vandenį rekomenduojama gerti likus 20 minučių iki valgio arba 20 minučių po valgio, kad nesusilpnėtų virškinimo sultys ir nenusloptų ugnis.

Pirmenybę teikite geram virškinimui

Sutikite, mažai kas rimtai galvoja apie savo virškinimą, jei jis veikia gerai ir neturite rimtų sveikatos problemų. Tačiau, stebint situaciją, tampa aišku, kad mūsų bendra savijauta tiesiogiai priklauso nuo to, ką ir kada valgome. Būtent tam skirtas didžiulis ajurvedos praktikos sluoksnis. Kad virškinimas būtų optimalus, labai rekomenduojami šildantys prieskoniai, tokie kaip imbieras, cinamonas, gvazdikėliai ir net pipirai (tačiau nepersistenkite). Taip pat padeda natūralios vaisių sultys, pavyzdžiui, citrinų ar laimo sultys.

Yra net ajurvedinis virškinimą paruošiantis mišinys iš šviežių laimo sulčių, malto imbiero ir medaus, kurį galite gerti prieš valgį, kad palengvintumėte virškinimą. Taip pat yra įvairių maisto papildų, kurie padeda pagerinti virškinimą ir įsisavinimą – juos taip pat verta išbandyti.

Kita, galbūt dar svarbesnė praktika – žinoti, kad ne viskas vienodai tinka kiekvienai došai (ir asmeniui). Vienas iš pagrindinių ir mėgstamiausių ajurvedos terminų yra “priklausomybė nuo asmens”: dauguma rekomendacijų priklauso nuo to, kas vyksta konkretaus valgymo metu, konkrečiu laiku ir su konkrečiu asmeniu. Vis dėlto bet kuriuo atveju reikėtų atidžiai kramtyti maistą, riboti pernelyg riebaus ar skysto maisto vartojimą (kuris slopina virškinimo ugnį) ir… nesijausti kaltam, jei kas nors nepavyko. Geriau greitai išsigydyti skrandžio sutrikimus, nei vėliau visą gyvenimą vartoti antidepresantus.

Praktikuokite jogą

Joga yra neatsiejama ajurvedos dalis ir labai svarbi, nes ji skirta ne tik kūno stiprinimui, bet ir proto bei kūno vientisumui. Nuosekli jogos praktika leidžia daugiau laiko praleisti parasimpatinėje nervų sistemoje, o ne tik simpatinėje nervų sistemoje (tai kūno dalis, kontroliuojanti kovos arba bėgimo reakciją, kurią dauguma iš mūsų paprastai patiria). Be to, joga padeda gerai jaustis. Nėra euforiškesnės būsenos nei po geros jogos pamokos. Geriausia, kad tai užtrunka vos kelias minutes per dieną. Vos kelios pagrindinės asanos leidžia sutelkti dėmesį į savo kūną ir protą, atsiribojant nuo pašalinio triukšmo. Paprastos sėdimos pozos, tokios kaip herojaus ir lotoso, vėlgi puikiai padeda normalizuoti virškinimą (o mes jau sužinojome, kaip tai svarbu!).

Sezoninės odos priežiūros pasirinkimas

Ajurveda moko mus atsižvelgti į besikeičiančius metų laikus – tai taikoma ne tik drabužiams, bet ir mitybai bei odos priežiūrai. Ajurveda remiasi mokslinių ir praktinių žinių sistema, kurios šaknys glūdi senovinėse tikėjimo sistemose apie žmogaus kūno sandarą ir jo glaudų ryšį su aplinka, kurioje jis egzistuoja. Taigi, aplinka ir ypač sezoniniai pokyčiai gali daryti didelę įtaką organizmo sandarai ir fiziologiniams procesams – nuo medžiagų apykaitos iki hormonų sekrecijos.

Žiemą, ajurvedinės odos priežiūros gairėse daugiausia dėmesio skiriama odos šveitimui, o vasarą, kai padaugėja paraudimų ir bėrimų, reikia vėsinančių ingredientų, tokių kaip alavijas, rožių vanduo ir sandalmedis. Rudenį susiduriame su daugybe problemų, susijusių su senstančia oda. Šiuo laikotarpiu odą reikia saugoti nuo staigių temperatūros pokyčių – nuo per didelio karščio ir per didelio šalčio. Tai taip pat geras metas palepinti odą papildomu maitinimu, kad ji išsaugotų natūralius riebalus ir drėgmę.

Kartą per savaitę patrinkite odą sausu šepetėliu ir kasdien ją masažuokite aliejumi. Kūno šveitimo idėja nėra nauja (tiesą sakant, toli gražu ne). Odos šveitimas sausu šepečiu – tai tradicinė ajurvedos praktika, naudojama limfinei sistemai detoksikuoti, odai atkurti ir šveisti. Šis ritualas gerina kraujotaką. Specialistai pataria naudoti sausą augalinių šerių šepetėlį ir švelniai braukti juo per kūną iš apačios į viršų ir nuo pakraščių iki širdies, kol oda šiek tiek paraudonuoja.

Masažo metu geriausia nenaudoti aliejaus, tačiau po jo patogu atlikti švelnų savimasažą aliejumi. Tokie eteriniai aliejai kaip kiparisų, kadagių ir pačiulių padeda sulaikyti skysčius, o rozmarinų, cinamono ir citrusinių vaisių aliejai gerina kraujotaką.

Valgyti šiltą maistą

Kiekvieną žmogų sudaro trys došos, nors viena iš jų paprastai būna dominuojanti. Mityba atlieka svarbų vaidmenį palaikant došų tonusą. Šilto maisto valgymas yra svarbi jo dalis. Šią problemą galima išspręsti paprastai: kiekvieną kartą, kai sėsite prie stalo ir rinksitės tarp salotų ir karšto patiekalo, visada rinkitės antrąjį – karštąjį. Tai padeda išlikti sotiems ir gerina virškinimą. Sriubos, troškiniai ir košės turėtų būti tvirtai įtraukti į kasdienę mitybą.